úterý 8. července 2008

Pravidla - plážový basketbal

Utkání se hrají dle basketbalových pravidel FIBA s těmito úpravami:

* Hrací doba je 2 x 6 minut hrubého času (čas může být zastavován na pokyn rozhodčího např. v koncovce vyrovnaného utkání, při zranění hráče apod.), mezi poločasy je přestávka 1 minuta;
* Hraje se na hřišti o velikosti 16 x 8 metrů, ohraničeném čárami;
* Hraje se 3 proti 3 s možností střídání dalších 5 hráčů. V soutěži mixů musí být na hrací ploše vždy minimálně 1 žena. Hráči hrají bez bot;
* Na začátku utkání rozhoduje o prvním držení míče los;
* Tříbodové území není uplatňováno, všechny dosažené koše ze hry se hodnotí 1 bodem;
* Všechny situace 1 nebo 2 trestných hodů (dle pravidel FIBA) jsou řešeny vždy pouze 1 trestným hodem. Jeho hodnota je 1 bod. Trestné hody se nedoskakují, míč získává bránící družstvo (po osobní chybě) nebo útočící družstvo (po nesportovní, technické a diskvalifikující chybě);
* Hráč, který se v utkání dopustí 4 chyb, musí ihned odstoupit z utkání;
* Trest za chyby družstva je uplatňován při 4 a každé další chybě v poločase (1 TH);
* Během utkání má družstvo právo na 1 oddechový čas, který trvá 30 vteřin (čas je během oddechového času zastaven);
* Není uplatňováno pravidlo „přes půl“, 3 vteřiny a 8 vteřin (pravidlo 5 vteřin a 24 vteřin zůstává v platnosti);
* Utkání ve skupině může skončit nerozhodně. V případě nerozhodného výsledku v play off rozhoduje o vítězi série 3 TH každého družstva. Družstvo, které je na řadě dle alternativního držení míče, začíná. TH provádí 3 libovolní různí hráči družstva, družstva se střídají po 1 TH. V případě nerozhodného výsledku i po sérii 3 TH se přidává po 1 TH (střílí libovolný hráč družstva) až do rozhodnutí;
* Výhra ve skupině se hodnotí 3 body, remíza 2 body, porážka 1 bodem, kontumace 0 body a skórem 0:10. O pořadí ve skupinách rozhoduje 1. počet bodů, 2. body ze vzájemných utkání, 3. Rozdíl skóre ze vzájemných utkání, 4. vyšší počet nastřílených bodů ve vzájemných utkáních, 5. dodatečné TH;

Zdroj: Česká federace beachbasketbalu 2008